Хаос во Загреб: Пациентите изнесени на улица

Прочитај за: < 1 минута

Утринава главниот хрватски град Загреб го погодија два силни земјотреси со јачина од 5,5 и 5,0 степени според Рихтеровата скала. Едно 15-годишно девојче е сериозно повредено, и се бори за живот.

Во земјотресот се срушени неколку објекти, уништени возила, а исто така оштетена е дел од болницата Ребро, и болницата на улица Петрова.

Пациенти и родилки излегоа надвор на улиците.

SHARE