Храна што го разорува желудникот: Никако немојте да ги јадете овие намирници пред спиење!

храна пред спиење
Прочитај за: < 1 минута

Првото правило кон кое би требало да се придржуваме кога ќе огладнеме доцна навечер е да не јадеме премногу.

Во вечерните часови организмот бара полесна храна, а ако изедете нешто потешко, тоа ќе биде лошо за вашиот желудник. Ќе го оптовари, ќе му треба многу време да ја свари храната, може да се јават болки, а истовремено ќе го наруши и сонот.

Желудникот на просечен човек троши 3 часа за целосно да ја преработи храната и за таа да стигне до цревата, па јасно е дека доцните оброци се лоша идеја. Најдобро е да се одбегнува оваа храна…

Масна храна

Заборавете на сладолед, колачиња, хамбургери и сите намирници со голема количина на штетни маснотии, бидејќи тие дејствуваат на желудникот исто како алкохолот. За да ги свариме мастите од храната, потребно е повеќе време. Добро е да јадете масти во умерени количини доколку сакате да бидете сити помеѓу оброците, но одбегнувајте ја оваа храна пред спиење, бидејќи ќе предизвикаат чувство на тежина во стомакот, а неретко и болки.

Млекото, јогуртот, авокадото, јаткастите плодови, сладоледот и путерот треба да ги одбегнувате. Помеѓу најштетните намирници, секако, е и полномасното сирење.

Чоколадо

Покрај голема количина на маснотии, содржи и кофеин кој се наоѓа во какао-путерот, но и теобромин, кој поттикнува желудочен рефлукс.

Повеќе >> Убавина и здравје

SHARE