Чувствувајте се пријатно во сопствената кожа – суперхрана за секоја жена

Храна
Прочитај за: 2 минути

Сигурно знаете дека вашите прехранбени навики влијаат на тоа како се чувствувате, но придонесуваат на должината на животниот век на човекот.

Оваа суперхрана ќе направи секоја жена да изгледа одлично…Нормално, зеленчукот и овошјето се на врвот на листата, но понекогаш на телото му се неопходни и некои други работи. Погледнете ја оваа листа на храна која може да направи секоја жена да заблеска. И секако, да се чувствува пријатно во своето тело, а што е најважно од сѐ – здраво.

За сјајна кожа

Секоја жена има свои начини на кои прави кожата да изгледа природно. Но постојат некои универзални јадења со кои кожата ќе сјае и ќе го забави процесот на стареење.

Храната богата со витамините Ц, А и Е, како и со антиоксиданси ја штити кожата од оштетувања и прави да изгледате помладо. Зголемете го внесот на магдонос, пиперки бабури и чоколадо.

За силни заби и коски

Калциумот е еден од најважните елементи за цврсти заби и коски. Витаминот Д исто така се содржи во овие намирници а е добар за расположението како и за когнитивните процеси. Со калциум се богати сирењето, млечните производи, лиснатиот зеленчук и сокот од портокал.

За баланс на хормоните

За жените, плодноста и балансот на хормоните се многу важни, а се дефинирани со консумација на храна богата со омега 3 киселини, витамин Е, јод и витамин Ц. Во прехраната додајте риба – лосос, јаткасти плодови и масло од семиња.

За мускули и контрола на тежината

Протеинот е неверојатно важен за здравјето, како за младите, така и за повозрасните девојки и треба да се погрижите редовно да го консумирате. Препорачано е да јадете месо, јајца и грав.

За зајакнување на нервниот систем

Фолната киселина му помага на телото да создава и да ги одржува новите клетки, го одржува балансот на емоционалната состојба и го подобрува имунолошкиот систем. А, фолната киселина ќе ја најдете во авокадо, морков и цвекло.

SHARE