[ФОТО] Овој народ живее 120 години, и не знае што е рак! Тајната на нивниот живот е во три работи!

Прочитај за: 3 минути

Хунзите се нација која веројатно има најдолг животен век – 110 до 120 години. Тие не заболуваат од тешки болести, а благодарение на нивните гени, тие навистина изгледаат долго младолико.

Тие живеат на границата на Пакистан и Индија, така што областа се нарекува „оаза на младоста“. Многумина се занимаваат со тајната на нивниот долг живот. Но, тајната е веројатно во нивниот целосен начин на живот.

На пример, тие се капат во ледена вода, дури и на температура од 15 степени под нулата, а жените раѓаат до 65 години.

Во текот на летото јадат сурово овошје и зеленчук, а во зима консумираат житарки и овчо сирење. Постои период кога Хундот не јаде ништо, а тој е познат како „гладна пролет“.

Таа го добила името по овошјето во тоа време сè уште е незрело, а потоа пијат исклучиво сок од сува кајсија. Периодот трае од 2 до 4 месеци и строго се почитува во нивната историја.

Внес на протеини во најмали количини, и во просек 1.933 калории на ден, 50 гр протеини, 36 гр маснотии и 365 гр јаглени хидрати.

Оние што живееле со нив во долината на реката Хунц заклучиле дека главен фактор за долговечноста е здравата исхрана. Хунзата е нација без карцином. Хунзата внесува многу витамини Б-17 кои се извлечени од семки од кајсија, од кои прават масло, а овој витамин честопати во јавноста се споменува како одлична заштита од карцином. Покрај исхраната, долговечноста на Хунз се должи на многу движење и добро расположение. Тие често се смеат.

Во книгата „Ханзе – луѓе кои не знаат за болести“, Р. Бирхер ги откри тајните на долговечноста на Хунзе. Исхраната е клучот за сè. Вклучува голема количина сурова храна, природни производи, пред се овошје и зеленчук. Тие користат сол минимално, како и алкохол и слатки и имаат период на гладување во текот на целата година.

За тајната на долговечноста, мештаните едноставно велат: бидете вегетаријанец, работете физички постојано, секогаш движете се и не менувајте го ритамот на животот, тогаш ќе живеете од 120 до 150 години.

Камали е традиционален леб на племето Хунза, а рецептот за ова здраво тесто е старо околу 2000 години.

Овој леб не само што ви помага да изгубите тежина, туку е и хранлив. Само 1 или 2 порции леб од камали ќе ви го намалат апетитот и ќе ве натераат да не се чувствувате гладни 4 до 6 часа, пишува Лоусенс.

Овој леб не содржи шеќери, нема шеќерни адитиви, како повеќето модерни леб од тапас, а една од најважните состојки е „глечер млеко“, односно минерална вода со млечна боја која се раствора од глечерите и е богата со минерали и хранливи материи од карпите.

SHARE